Budowa stopy, a wybór odpowiedniego obuwia do biegania

Jakie buty kupić -to jedno z podstawowych pytań początkujących biegaczy. Po kilku treningach z reguły łapią bakcyla i chcą zacząć dłuższą przygodę z bieganiem. A to wiąże się z wyborem odpowiedniego obuwia. To właśnie od niego zależy komfort biegania. Podpowiemy czym się kierować przy wyborze i na co szczególnie zwrócić uwagę.

 

Nie zawsze technologie i systemy zastosowane w butach to chwyt marketingowy. Należy nauczyć się rozróżniać dobre buty od tych przereklamowanych. Cena nie idzie zawsze w parze z jakością. Buty do biegania przede wszystkim nie powinny nam przeszkadzać, a zapewniać komfort użytkowania. Mają być wygodne, aby nie powodowały otarć ani odcisków.

Bardzo dużo zależy od tego po jakim terenie będzie się biegać.

  • Jeśli głównym podłożem do biegania będzie asfalt wówczas należy kupić buty odpowiednie do takiej powierzchni. Są one bardzo elastyczne i lekkie. Nadają się również do biegania po innych twardych podłożach.
  • Z kolei buty trailowe przeznaczone są do biegania po miękkim naturalnym terenie, piaszczystym , błotnym lub z dużą ilością kamieni. Buty takie mają agresywny bieżnik. Dobrze stabilizują stopę oraz chronią podbicie.

Buty do biegania Adidas przeznaczone są do różnego rodzaju stóp. Najczęściej wyróżnianymi typami są:

  • Stopa neutralna- wykonuje ona prawidłowy ruch podczas biegania. Ciężar ciała rozkłada się równomiernie po całej stopie. Gdy patrzymy na stopę od tyłu wówczas widać, że pięta ustawiona w linii prostej z nogą, natomiast ciężar ciała na pięcie równomiernie rozłożony. Dla osób mających ten typ stopy poleca się buty amortyzujące bez stabilizatora stopy.
  • Stopa supinująca – nadmiernie obciąża zewnętrzną krawędź stopy. Zbyt mała pronacja pojawia się przy wysokim podbiciu. Biegacze mający ten typ stopy powinni kupować buty należące do kategorii neutralnych z dużą amortyzacją, gdyż wysokość oraz sztywność podbicia przyczynia się do dużych wstrząsów podczas podnoszenia nóg. Buty supinatora są niejednokrotnie przetarte na zewnętrznej części pięty, natomiast wierzch buta może być przesunięty na zewnątrz.
  • Stopa pronująca -stopa podczas chodzenia lub biegania wykrzywia się do wewnątrz. To bardzo częsty typ budowy stopy. Zwie się go często płaskostopiem. Pronatorom poleca się buty, które mają wsparcie od wewnętrznej części buta. Uniemożliwia to zbytne przechylanie się stopy do wewnątrz.

Każda para butów Adidas posiada odpowiednią informację na temat tego, na jaki typ stopy jest przeznaczona, oraz do biegania na jakim podłożu najlepiej jej używać. Głównym celem marki Adidas jest zapewnienie stopie wygody jak również bezpieczeństwa w trakcie treningu.

Jak wybrać buty do biegania?

Buty najlepiej jest mierzyć w skarpetkach takich jakich będziemy używali w trakcie treningów. Nie chodzi tu o markę skarpet, a o ich grubość. Dobrze jest również kupować buty po południu. Stopa bowiem po całym dniu może być obrzmiała i zmęczona, podobnie jak podczas biegu. Łatwiej wtedy wybrać buty, które nie będą obcierały. Dodatkowo but powinien być odrobinę większy, tak aby duży palec u stopy miał swobodę ruchu. Nie należy zapominać o przymierzeniu obu butów. Często bowiem jest tak, że stopy nieznacznie różnią się między sobą, więc należy dobrać but do tej większej stopy. Pięta w bucie nie powinna się ruszać ani ocierać ścięgna Achillesa. Błędem jest oczekiwanie, że but się rozchodzi. Buty do biegania Adidas to ogromna ilość modeli do wyboru, Należy przymierzyć tyle par, aby czuć się wygodnie od pierwszej chwili. Nie należy się wstydzić wybierania i mierzenia dużej liczby par. To właśnie jest klucz do znalezienia tej najodpowiedniejszej.

Buty do biegania Adidas posiadają podeszwę z systemem boost. Jest to rewolucyjna pianka, składająca się z tysięcy widocznych kapsułek, które zbierają oraz oddają energię przy każdym kroku.

Jeśli podjąłeś już decyzję o zakupie możesz to zrobić w sklepie internetowym dobiegania.pl. Znajdziesz tam najlepszej jakości buty do biegania Adidas. W ofercie są zarówno wersje trekkingowe, lekkie startowe oraz minimalistyczne.